Assos

Assos'a Nasıl Gidilir?

Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos bölgesi, Babakale’den, Küçükkuyu’ya kadar uzanan tarihi kısma verilen isim. Bölgede yer alan Behramkale Köyü’nden dolayı Behramkale ismiyle de anılıyor.

Şehirler arası ulaşım ile Assos’a direkt olarak varmak mümkün olmadığından Küçükkuyu veya Altınoluk gibi Assos çevresinde yer alan noktalardan minibüs, taksi gibi seçeneklerle ulaşmak mümkün.

Assos Antik Liman

İstanbul’dan, Çanakkale ve Bandırma olmak üzere iki farklı güzergahla Assos’a varılabiliyor. Her iki güzergahta da feribotlar tercih edilerek yol süresini kısaltmak mümkün.

- İstanbul - Assos arası mesafe 450 km.

- Ankara - Assos arası mesafe 690 km,

- İzmir - Assos arası mesafe ise 290 km.

Ek olarak Çanakkale ve Edremit Havaalanlarına büyük şehirlerden düzenlenen uçak seferleriyle Assos’a ulaşılabiliyor.

- Çanakkale - Assos arası mesafe 90 km,

- Edremit - Assos arası mesafe ise 60 km.

Assos Mavi Bayraklı Denizi ve Liman

Assos'ta Nereler Gezilir? 

- Assos Antik Kenti.

- Behramkale Köyü (Hüdavendigar Camisi ve Hüdavendigar Köprüsü) 

- Assos limanı.

- Kadırga plajı.

- Apollon Smintheus.

Assos Antik Tiyatro

Assos'ta Neler Yapılır?

- Assos Antik Kenti'ni ve tarihi Behramkale Köyü'nü ziyaret etmek.

- Ege bölgesine has gözleme, mantı ve dolma gibi yiyecekleri tatmak, hediyelik eşyalardan, zeytin ve zeytinyağından satın almak.

- Assos limanındaki deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez’e has balık çeşitlerini tatmak, rakı - balık keyfi yapmak.

- Assos’un ve Türkiye’nin en batı ucu olan Bababurnu’nda tüplü - tüpsüz dalış yapmak ve zıpkınla balık avlamak.

Assos'ta Nerede Denize Girilir?

Kadırga plajı, bölgede denize girmek için en uygun alanlardan biri olsa da Assos bölgesinde yüzülebilen farklı noktalar da bulunuyor. Assos Limanı’nda iskelelerden denize girilebildiği gibi çevresinde yer alan Sokakağzı, Koruoba ve Sivrice plajlarında güneşlenip, serinleyebilmek de mümkün.

Sokakağzı Plajı ve Deniz

Assos'ta Ne Yenir Ne İçilir?

Assos ve çevresindeki restoranlarda Papalina gibi Körfez balıklarından yiyebilir, rakı - balık keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca Behramkale Köyü’nde, köy halkının yaptığı gözleme, mantı ve dolma çeşitlerinden yiyebilirsiniz.

Assos'a Ne Zaman Gidilir?

Assos bölgesinde yalnızca denizin, kumun ve güneşin doyasıya tadını çıkarmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Diğer yandan deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez balıklarının tadına bakmak, Assos Antik Kenti’ni ziyaret etmek ve dinlenmek için diğer sezonlarda da bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Athena Tapınağı

Assos

21,45 °C
açık

Detaylı Assos Hava Durumu

Assos
Pansiyon Yorumları

ELİA MOTEL

ELİA MOTEL

Assos`da daha ilk gecesinde motelden ve işletmecisinden memnun kalmadığımız için internetten çevre motelleri araştırırken Elia moteli bulduk inşallah gene hayal kırıklığı ile karşılaşmayız diye dua ederken Assos`dan 5 -6 km sonra motele vardık zaten daha motele gelmeden manzaranın güzeliği bizi bizden almıştı ama daha giriş yapar yapmaz yorulmuşsunuzdur diyerekten Leyla hanım ev yapımı limonatasıyla bizi karşıladı tüm sıcaklığıyla, eşim buz gibi limonata ile kendine gelirken ben Leyla hanımın yüzündeki o sıcak candan samimi tavrıyla tüm endişelerimi geride bırakmış akşam yemeğinde o harika mezeleri ve zeytinyağlıları gördüğümde doğru yerde olduğumuzu anlamıştım. kaldığımız 5 gün yemeklerin, balığın mezelerin tadını çıkardık hele o deniz börülcesi yok mu o ne güzel şeydi öyle, şimdiye kadar yediklerimiz yalancı deniz börülcesiymiş, Faruk bey düzenli olarak pazarları ve köyleri dolaşarak alıyormuş bu arada bir tüyo verdi Tr`de gökova`dan sonra en iyisi bu bölgede bulunurmuş, aslında 5 günlük tatile değilde annemlerin yazlığına gitmiş gibiydik öyleki akşam erken uyuyan 5 yaşındaki oğlumuza gözetmenlik yapıp hadi sizde gidin dolaşın gecenin keyfini çıkarın demeleri, karı koca harika ev sahipliği yaptılar.Bu arada eğer denk gelirseniz Leyla hanımın koyun ve inek sütünden özel olarak toprak kaplarda yaptığı yoğurdu tadın ayranından gözlemeyle birlikte isteyin, seneye yerimiz şimdiden belli aynı oda ve Leyla Hanımın işletmesi

Yorum Puanı 9,3
ELİA MOTEL

ELİA MOTEL

Şehrin ve yoğun iş stresinden bikmistik kafa dinlemek için güzel sakin sessiz denizi ve yesilligi ayni anda yasayacagimiz bir yer arıyorduk ki Elia Motel çıktı karsimiza iyiki de çıkmış sıcak sohbetleri ve aile havası eşliğinde çok güzel tatil yaptık teşekkürler Elia motel ailesi.

Yorum Puanı 9,3
GÜLHAN MOTEL

GÜLHAN MOTEL

Gülhan Motel Assos`un gülümseyen siması..Zeytin ağaçları, havası,denizi muhteşem. Dinlenmek için ideal keyifli bir mekan. Ayrıca Arif bey`in güler yüzü iyi bir idareci olması. Çocuklar için alanın geniş ve çok oluşu baktığınızda kolayca görebileceğiniz mesafede olması ayrıca lüksünüz oluyor. Her sene sıkılmadan gideceğim hoş bi yer...

Yorum Puanı 9,0
ELİA MOTEL

ELİA MOTEL

Leyla Hanım ve Faruk Bey tüm heyecanlarını Elia Motel`e katmışlar. Aile olarak işlettikleri pansiyonda gelen müşterilerini de aileden birisi gibi karşılıyorlar. Assos`un doğal dokusuna en az müdahale edilmiş bir yeri olan Sokakağzı`n da tertemiz bir deniz, kumsal bir plaj, yem yeşil bir bahçenin ortasında şirin bir bina. Huzurun, neşenin, eğlencenin doğa ve denizle birleştiği yer Elia Motel. Sabah kahvaltıları organik ürünlerden oluşan 5 yıldız otel sunumunda, akşam yemekleri bol mezeli ve lezzetli tatlarla karşınızda. İster akşamları otelin bahçesinde çayını içerken ruhunu dinlendir, istersen sahilde ay ışığını izlerken aşk tazele.

Yorum Puanı 9,3
GÜLHAN MOTEL

GÜLHAN MOTEL

Bu sene hariç son 3 yıldır peş peşe gittiğim bir mekan. Bu mekandan memnun kalmasaydım eğer, geçen yıl İstanbul`dan arabayla Dalyan`a gidip, oradaki tesisten de Dalyan`dan da memnun kalmayıp, apar topar aynı gün Gülhan Motel`e gitmezdik (2 günlük yolculuk... İstanbul-Dalyan-Çanakkale). Sağolsun Arif Bey de rezervasyonumuz olmamasına rağmen bize yer ayarladı. Diyeceğim odur ki, Küçükküyu`da ender mekanların başında gelen bir yer. Doğayla içiçe... Kahvalti, yemek mükemmel... Arif Bey`in cana yakınlığı, problem çözmede ustalığı cabası :) Pişman olunmayacak bir mekan

Yorum Puanı 9,0
Nasıl Çalışır?

Assos bölgesi pansiyonlarını inceleyip aradığınız pansiyonu bulabilirsiniz. Pansiyon.net.tr aracılık hizmeti veren bir kuruluş değildir. Sitemizde yer alan pansiyonların telefon numaralarını aradığınızda doğrudan tesis ile görüşürsünüz.